> Booka

„Младенка Костонога”
Желимир Периш
BOOKA
Београд, 2020.
Желимир Периш, рођен у Задру 1975. године, до сад је објавио збирку прича „Мученице” (2013), романе „Мима и квадратура круга” (2014) и  „Мима и ваше кћери” (2015), збирку песама „Х” (2016), роман „Младенка Костонога” (2020), који је поред награде Тпортала за роман године добио и награду „Кочићево перо”. Сликовницу „Страшка поставља тешка питања“ објавио је 2021. године. „Младенка Костонога” проглашена је за најбољи хрватски роман 2020. године у избору Тпортала. „Овај неизмерно разигран и само наизглед разбарушен, а заправо помно промишљен и амбициозан ро…
прочитајте целу препоруку >>
Неземаљски израз његових руку
Миљенко Јерговић
Booka
Београд, 2017.
Миљенко Јерговић је савремени босанско-херцеговачки и хрватски писац за кога с правом можемо рећи да је „писац Сарајева“. „Неземаљски израз његових руку“, условно речено роман, који за окосницу има причу о Сарајевском атентату, чине два дела. Први део под насловом „Атентат“ више је документарна проза, слика историјске прилике у време атентата, прати судбине протагониста: Гаврила Принципа, Недељка Чабриновића, Франца Фердинанда и његове супруге Софије. Многе личности које су одредиле ток 20. века попут Аписа, краља Александра Карађорђевић…
прочитајте целу препоруку >>
Зовем се Луси Бартон
Елизабет Страут
Booka
Београд, 2016.
Добитница Пулицерове награде за књижевност за роман Олив Китриџ, америчка списатељица Елизабет Страут и у роману Зовем се Луси Бартон успешно и ефектно користи не превише рабљене наративне односно композиционе технике. У овом случају реч је о мозаику кратких епизода из различитих периода нараторкиног живота које се одвијају и којих се сећа за време једног боравка у болници, који се ненадано одужио и још ненаданије довео до поновног сусрета мајке и ћерке после много година током којих се комуникација са породицом одвијала само путем ретки…
прочитајте целу препоруку >>
Француски роман
Фредерик Бегбеде
Booka
Београд, 2010.
Само неколико дана пре него што ће председник републике одликовати његовог старијег брата орденом Легије части, Фредерик Бегбеде због конзумирања кокаина на јавном месту, доспева у притвор. Прве непроспаване ноћи проведене у паклу иза решетака, „без књиге за читање и пилуле за спавање“ и борећи се са клаустрофобијом, почиње да пише роман о свом пореклу, „у глави, без оловке и затворених очију“, чврсто одлучивши да књигу једнога дана и објави. На почетку аутобиографског Француског романа Бегбеде открива да „велика црна рупа прекрива њего…
прочитајте целу препоруку >>
Гошћа
Такаши Хираиде
Booka
Београд, 2017.
„На измаку ере Шова“, крајем осамдесетих, млади брачни пар, запослен у издаваштву, води сасвим обичан живот. Станује у изнајмљеној кућици, тик уз велику стару кућу власника имања, усред огромне неговане јапанске баште. У њихову једноличну свакодневицу, непозвана, једнога дана улази „гошћа“, мачка из комшилука. Налик на многе друге мачке, али јединствена, „танушна и малена“, веома живахна и склона игри, Ћиби неприметно уноси промене у њихов статичан живот. Њихов дан постаје подређен Ћибиним мачјим хировима, њеној слободи да се појави ниотку…
прочитајте целу препоруку >>
Платформа
Мишел Уелбек
Booka
Београд, 2013.
Француски књижевник Мишел Уелбек (1956) спада међу најпопуларније и најконтраверзније европске писце данашњице. Њему се или диве, или га мрзе. Средине нема. Својим провокативним и ангажованим романима „бацио је у прашину“ све практиканте млохавог мејнстрима и политички коректног писања. У роману Платформа разголићује и пародира онемоћалу западну цивилизацију, која прети да се уруши под теретом сопствене декаденције.  По свом антиглобалистичком ставу књига у приличној мери кореспондира са Индустријом среће Вилијама Дејвиса. Мишел, главн…
прочитајте целу препоруку >>

Израду портала
Шта да читам подржало
Министарство културе
и информисања
Републике Србије
Шта да читам је јединствени портал за препоруке за читање књига које су објављене на српском језику. У раду портала учествује преко 30 јавних библиотека из Србије.